Seks może być romantyczny, zabawny, ekscytujący. Ale czasami nie pasuje do niego żadne z tych określeń. Czasami jest po prostu, no cóż, nudno. Według danych opublikowanych w Journal of Sex Research, 27 procent kobiet i 41 procent mężczyzn jest seksualnie niezadowolonych z obecnego związku. Ale istnieje wiele ważnych powodów, dla których iskra może przygasnąć.

Dlatego dziś omówimy kwestie związane z nudą w seksie, to, jak rozmawiać o niezadowoleniu z seksu z partnerem i sposobami na ponowne urozmaicenie Waszego życia seksualnego.

Co ty i twój partner uważacie za nudne?

Gusta i potrzeby seksualne są różne, więc to, co zadowoli jedną osobę, może nie zadowolić drugiej. Codzienność może powodować, że spędzasz coraz mniej czasu w sypialni. Seks może wydawać się wtedy bardziej obowiązkiem niż zabawą. A może od lat uprawiasz ten sam rodzaj i styl seksu? Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że seks jest mniej ekscytujący.

Jeśli brakuje iskry między Tobą a Twoim partnerem, nie jesteś sam/a. Dla niektórych koniec fazy “miesiąca miodowego” oznacza koniec ekscytującego seksu. Ale możesz znaleźć sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Odkrycie powodów, dla których twoje życie seksualne stało się nijakie, może być zniechęcające, ale istnieje kilka możliwych przyczyn niezadowolenia seksualnego.

Niektóre schorzenia psychiczne, takie jak depresja, mogą również objawiać się w sypialni. Jedno z badań wykazało, że nasilone objawy depresji były związane ze spadkiem satysfakcji seksualnej w relacji.

Jeśli czujesz, że Twoje życie seksualne stało się nudne, pierwszym i najważniejszym krokiem jest otwarta, szczera rozmowa z partnerem. Komunikacja jest istotną częścią dobrego, przyjemnego seksu.

Ważne jest, aby podejść do rozmowy z nieoceniającego punktu widzenia. Jeśli zmiany w Twoim życiu seksualnym wynikają z problemów zdrowotnych, okazywanie wsparcia może mieć ogromne znaczenie dla Twojego partnera.

Oto kilka możliwych sposobów rozpoczęcia rozmowy:

  • „Zauważyłem, że ostatnio w sypialni jest nam inaczej. Czy wszystko w porządku?"
  • „Nie mogliśmy ostatnio spędzać ze sobą tyle czasu w łóżku, co kiedyś. Nie masz nic przeciwko, jeśli o tym porozmawiamy?”
  • „Naprawdę tęsknię za iskrą między nami i bardzo chciałbym to odzyskać. Czy moglibyśmy wypróbować kilka nowych rzeczy w sypialni?”

Sposoby na urozmaicenie życia seksualnego

Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego życia seksualnego, możesz zrobić wiele rzeczy, aby przywrócić podniecenie w sypialni. Coś tak prostego, jak komunikacja, może mieć wpływ na dobry i zły seks. Wiele czynników wpływa na satysfakcję seksualną, a rozmowa o swoich upodobaniach, niechęciach i pasjach może pomóc Twojemu partnerowi lepiej Cię zadowolić.

Jeśli Ty i Twój partner macie problemy ze znalezieniem czasu na seks, może to wywołać u Was niezadowolenie. Może też sprawiać, że seks będzie dla Ciebie obowiązkiem, czymś, co „musisz zrobić”. Zarezerwowanie czasu na ponowne cieszenie się seksem może pomóc Ci zachować ekscytację i satysfakcję.

Według badania z 2017 roku około 22 procent ludzi próbowało w ramach podkręcania atmosfery odgrywać role. Jeśli Ty i Twój partner jesteście otwarci na wypróbowanie tego, odgrywanie ról może pomóc poprawić komunikację seksualną i ogień w sypialni.

Zabawki erotyczne mogą być świetnym dodatkiem do zdrowego życia seksualnego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabawek erotycznych, a znalezienie takiej, która jest stymulująca dla obojga partnerów, może uczynić dobry seks jeszcze lepszym.