Od czego zależy kobiecy wytrysk i z czego tak naprawdę składa się tajemniczy płyn? Naukowcy zabrali się za zbadanie tego tematu, przeczytaj, do jakich wniosków doszli.


Po raz pierwszy w historii francuscy naukowcy zajęli się badaniem tego fenomenu, używając USG. Odkryli, że kobiecy wytrysk pochodzi z pęcherza moczowego i składa się w dużej części z moczu. Grupa naukowców, pod przewodnictwem Samuela Salmy, ginekologa z Parly II, prywatnego szpitala w Le Chesnay, pracowała z siedmioma kobietami, które zgłosiły "powtarzające się, obfite wydzielanie płynów", gdy były właściwie stymulowane. Niewielka ilość mlecznej wydzieliny, która pojawia się w czasie szczytowania nikogo nie dziwi, ale "wytrysk", w czasie którego można zebrać szklankę płynu, był dla nich stosunkowo rzadkim zjawiskiem.


"Kilka pomniejszych badań sugeruje, że ta biała wydzielina pochodzi z gruczołu Skenego, leżącego wewnątrz warg sromowych mniejszych" - mówi Helen Thomson w New Scientist. 


Niektórzy naukowcy uważają, że gruczoł ten jest odpowiednikiem męskiej prostaty, chociaż jego wielkość i kształt jest różny u różnych kobiet, a jego konkretna funkcja jest nieznana.


Jak przebiega wytrysk kobiecy?

Dr Salma w czasie swoich badań poprosił uczestniczki o opróżnienie pęcherza tuż przed stosunkiem – sprawdził na USG, że pęcherz jest kompletnie pusty. Potem kobiety masturbowały się lub odbywały stosunek z partnerem (wszystko w laboratorium). Taka stymulacja zajmowała od 25 do 60 minut. Tuż przed szczytowaniem dawały znak, żeby uruchomić aparat USG.


To musiał być najdziwniejszy moment w ich życiu, bo miały robione zdjęcie USG w czasie orgazmu, a płyn był zbierany do pojemniczków. Ostatni skan był robiony po wszystkim, żeby sprawdzić stan pęcherza moczowego.


Wyniki były zaskakujące! Mimo że kobiety miały puste pęcherze przed seksem, skan zrobiony tuż przed szczytowaniem pokazywał, że są całkowicie wypełnione płynem – tylko w wyniku stymulacji seksualnej. Zdjęcie zrobione "po akcji" pokazywało, że pęcherze są znowu puste. Rezultaty tego badania opublikowano w magazynie naukowym The Journal of Sexual Medicine.


Złoty deszcz czy kobiecy wytrysk?

Czy to oznacza, że płyn wydzielany w czasie wytrysku to po prostu mocz? W końcu badacze potwierdzili, że pochodzi on z pęcherza moczowego, więc to dobry trop. Porównali próbki moczu pobranego przed seksem i tego "orgazmicznego". Okazało się, że u pięciu spośród siedmiu kobiet jego skład był inny. W pięciu próbkach znajdował się enzym antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). PSA produkowany przez męską prostatę jest powiązany z ejakulacją, jego obecność pozwala plemnikom pływać. U kobiet PSA jest produkowane przez gruczoł Skenego. Jaka jest jego funkcja, na razie pozostaje tajemnicą. Naukowcy sprawdzają, czy na pewno wszystkie kobiety są zdolne do jego produkcji.