Jesteśmy pewni, że słyszeliście już wielokrotnie powiedzenie: komunikacja jest kluczem  do każdego związku. Brzmi banalnie, ale to prawda. Łatwo jest jednak powiedzieć ludziom, że komunikacja jest ważna w zdrowym związku, ale nie jest już tak łatwo wyjaśnić, JAK się komunikować. A jeśli nigdy nie nauczymy się, jak używać tego klucza, nigdy nie będziemy w stanie otworzyć drzwi do zdrowej relacji. Można być świetnym mówcą, ale trzeba być równie świetnym słuchaczem, aby być naprawdę świetnym mówcą. Komunikacja polega na wyrażaniu siebie w zdrowy sposób, słuchaniu partnera i przyswajaniu tego, co druga osoba ma do powiedzenia.

Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które podpowiedzą, jak lepiej komunikować się w związku, a tym samym w łóżku.

 

  1. Zadawaj pytania otwarte 

 

Komunikacja to nie tylko rozmawianie o tym, jak przebiegał dzień i mówieniu, co jedliście na obiad. Chodzi o to, aby kopać głęboko i poznawać tę osobę najlepiej, jak potrafisz. Nie zawsze jest łatwo, szczególnie dla tych, którzy nigdy nie czuli się komfortowo, rozmawiając o swoich uczuciach. I nie jest konieczne, aby teraz każda rozmowa była od serca, ale by się na siebie otwierać.

Na przykład - zamiast zadawać pytania: „Miałeś/aś dobry dzień?”, spróbuj zadawać bardziej otwarte pytania, na przykład: „Jak minął Twój dzień?”. Zadawanie pytań otwartych daje możliwość podzielenia się większą ilością informacji. Pamiętaj, że nie każdy otwiera się łatwo. Bądź cierpliwy. Sami wyznaczamy granice wokół naszych emocji. Dlatego uważaj i szanuj emocjonalne potrzeby ukochanej osoby.

Ostatecznie, im lepiej poznasz swojego partnera na głębszym poziomie, tym bardziej możecie być ze sobą otwarci i szczerzy. A szczerość rodzi zaufanie, które jest bardzo ważnym filarem zdrowego związku. Dzięki temu będziecie w stanie rozmawiać bardziej otwarcie również o swoich seksualnych potrzebach.

 

  1. Sygnały niewerbalne

 

Jeśli twój partner mówi „mój dzień był w porządku”, ale jego ton brzmi na poirytowany, zdenerwowany lub zły, to może czuć coś innego, ale nie jest jeszcze gotowy, aby o tym mówić. Komunikacja to nie tylko wypowiadane słowa, ale także sposób, w jaki je wypowiadamy. Nasz ton i nasza postawa zdradzają znacznie więcej niż tylko słowa wychodzące z naszych ust. I szczerze mówiąc, umiejętność wychwytywanie tych niewerbalnych sygnałów jest bardzo ważną umiejętnością. Spójrz na mimikę partnera, jego ręce (czy drżą / są niespokojne?), jego język ciała (czy nawiązuje kontakt wzrokowy? Czy krzyżuje ramiona?) i słuchaj tonu jego głosu.

 

  1. Nie próbuj czytać w myślach

 

Spójrzmy prawdzie w oczy: chociaż bardzo chcemy czytać innym w myślach, nie potrafimy i nie powinniśmy tego robić. Jeśli więc nie jesteś pewien, co czuje twój partner, zapytaj go.

Jeśli to ty masz problem i oczekujesz, że twój partner zacznie czytać w twoich myślach, poświęć chwilę, aby docenić fakt, że ten podejmuje wysiłek, pytając cię, co się dzieje, zamiast ignorować problem. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby dać mu znać, jak się czujesz, do momentu, kiedy będziesz gotowy, aby o tym porozmawiać. Nie jest zdrowym, gdy mówisz, że wszystko jest w porządku, kiedy nie jest, a potem wściekasz się na partnera, że ​​tego nie zrozumiał. Szczerze mów, jak się czujesz, najlepiej jak potrafisz i staraj się wyrazić to w zdrowy sposób, zanim dojdzie do tego, że ktoś wybuchnie i powie coś, czego potem będzie żałować. Bezpośredniość zawsze jest lepsza niż pasywna agresja. 

Jeśli twój partner się nią posługuje, spróbuj dać mu do zrozumienia, że ​​nie jest to zbyt pomocne dla żadnego z was, gdy nie jesteście szczerzy co do tego, jak się czujecie. Oczywiście to niesamowite, kiedy znamy się tak dobrze, że możemy praktycznie czytać nawzajem w swoich myślach i dokładnie wiemy, co powiedzieć w odpowiednich momentach. Ale jesteśmy ludźmi i możemy czasami popełniać błędy lub przegapić wskazówki, które wydają się oczywiste. Ważne jest, abyście oboje starali się lepiej się zrozumieć i mieć wobec siebie cierpliwość.

 

  1. Rozmowa to dwie osoby

Kiedy komunikujesz się ze swoim partnerem, zwróć uwagę, ile razy mówisz „ja”, „ty” lub „my”. Jeśli rozmowa dotyczy głównie ciebie, nie jest to rozmowa. Pamiętaj, aby zadawać pytania o to, jak się czuje Twój partner, o czym myśli, i co się z nim dzieje. 

 

  1. Komunikacja to umiejętność

Ostatecznie komunikacja to umiejętność, co oznacza, że ​​zawsze można coś ulepszyć. Współpracuj ze swoim partnerem, aby dowiedzieć się, jak możesz zachować zdrową komunikację. Bądź tak szczery, bezpośredni, miły i rozważny, jak tylko możesz.