Wasz związek przygasa? Brakuje między Wami nici porozumienia? Dzięki tym zasadom będziecie mogli na nowo zbudować harmonię w związku po grobową deskę.


  1. Porzućcie schematy

Każda para po jakimś czasie wypracowuje schemat zachowań właściwy dla ich związku. Sekret polega na zrobieniu czegoś, co zakłóci tę codzienną rutynę, co ożywi na nowo waszą relację. I tak na przykład, kiedy Twój partner po raz piętnasty zapomni wyrzucić śmieci, zamiast jak zwykle robić mu o to awanturę, rzuć: „Kochanie, w naszym kuble zalęgła się jakaś obca forma życia, mógłbyś tam zajrzeć, bo ja się boję?”. A kiedy w końcu on przespaceruje się do śmietnika, podziękuj mu.

  1. Dotykajcie się jak najczęściej

To jasne: czule całujecie się i przytulacie na powitanie i pożegnanie, a także wtedy, kiedy nabieracie ochoty na łóżkowe igraszki. Ale nie zapominajcie o tym, że nawet proste gesty, takie jak głaskanie ukochanego po ramieniu podczas oglądania telewizji, trzymanie się za ręce na ulicy czy pocałunek w czoło, kiedy mijacie się w przedpokoju, także służą budowaniu więzi. Dotykanie bliskiej osoby pobudza w naszych organizmach wydzielanie hormonów, które wpływają na dobre samopoczucie. To zaś wzmacnia łączącą Was więź i sprawia, że czujecie większą bliskość. Hormony te wzmacniają również układ odpornościowy, więc od codziennych uścisków będziecie też zdrowsi!

  1. Mówcie po kolei

Zamiast wrzeszczeć i rzucać talerzami, podczas sprzeczki na zmianę odgrywajcie kogoś na kształ terapeuty: kiedy jedno mówi, drugie uważnie słucha. Potem zamieńcie się rolami, a na koniec niech każde podsumuje, co usłyszało i jakie wnioski wyciągnęło. Dzięki temu wasze kłótnie będą odtąd konstruktywnymi dyskusjami.

  1. Znajdźcie kompromis

Musicie podjąć decyzję, a nie możecie się zgodzić? Niech każde z was wypisze na kartce, czego dokładnie chce. Powiedzmy, że jedna osoba chce jechać w następne wakacje do Paryża, chodzić tam do klubów i restauracji, a druga natomiast wolałaby leżeć plackiem przy basenie i sączyć drinki z parasolkami. Teraz, kiedy wasze pragnienia czarno na białym widnieją na papierze, możecie wybrać jakieś miejsce, które zaspokoi potrzeby obojga. Modne miasto, trochę słońca. Co powiecie na Barcelonę?

  1. Ucieknijcie od świata

Uwaga: to bardzo ważne, żebyście raz na jakiś czas potrafili wyrwać się z codziennego kieratu i spędzili trochę czasu tylko we dwoje: komórki i internet – won! To może być jakaś cudowna jednodniowa wycieczka albo po prostu kilka spokojnych godzin, kiedy jesteście tylko dla siebie, a wszystkie telefony są wyłączone. Rzecz w tym, żebyście zniknęli dla świata i na nowo zbliżyli się do siebie.